Fiksoni fotot e natës të errët dhe kokrrizore me GIMP 2.10.2 + Darktable

Në këtë udhëzim GIMP 2.10.2 dhe Darktable, unë ju tregoj se si të rregulloni fotot e natës të errët dhe me kokrra! Këto teknika përdorin softuer të shkëlqyeshëm falas për redaktimin dhe manipulimin e fotove për të ndriçuar imazhet tuaja të errëta ndërsa humbni cilësinë minimale dhe krijoni kokërr minimale. Unë gjithashtu ju tregoj se si të hiqni qafe artefaktet e kamerës (të tilla si pikselët e vdekur) duke përdorur filtrin e Reduktimit të Zhurmës GEGL dhe filtrin Symmetric Neighbor Neighbor. Ky është një manual i përsosur për redaktimin e fotografive për fotografët fillestarë dhe retushuesit e fotove, ose për profesionistët që kërkojnë të luajnë lojën e tyre. Gëzuar 4 Korrikun!

Shkarkime

Shkarkoni versionin e fundit të GIMP 2.10: https://www.gimp.org/downloads/ Shkarkoni Darktable: https://www.darktable.org/install/ Shkarkoni foton e përdorur në këtë tutorial: https://www.daviesmediadesign.com/wp-content/uploads/2018/07/House-4th-of-July-DARK.jpg

Lidhje të dobishme

Vizitoni faqen tonë të internetit për më shumë mësime me tekst dhe video: https://www.daviesmediadesign.com/tutorials/ Regjistrohuni në kursin tonë për redaktimin e fotove GIMP: https://www.udemy.com/gimp-photo-editing/?couponCode=DARKGRAINY18 Faleminderit Patronëve tanë të Nivelit të Arit të cilët na mbështesin në Patreon! BashMurals commodore256 Cedric Debono Jamie Fraser Judd West Faleminderit Patronëve tanë të Nivelit të Argjendtë që na mbështesin në Patreon! John Echegoyen Mbështetni kanalin tonë dhe na ndihmoni të rritemi duke u bërë Patron sot - dhe të merrni shpërblime të shkëlqyera në këmbim: https://www.patreon.com/daviesmediadesign\ Facebook: https://www.facebook.com/DaviesMediaDesign/ Twitter: @DaviesMediaDes

Pin atë në Pinterest