2020 ishte një vit i çmendur çmendurisht për të thënë të paktën. Sidoqoftë, përkundër kaosit, Davies Media Design ka arritur ende të nxjerrë mjaft mësime të GIMP mbi temat e redaktimit të fotografive, manipulimit të fotografive, dizajnit grafik dhe Photoshop vs GIMP - ndër të tjera.

Pra, siç është tradita këtu, unë kam përpiluar Top 20 Udhëzimet më të mira GIMP të vitit 2020! Të gjitha udhëzimet në këtë listë janë mësime falas video nga kanali Davies Media Design YouTube. Shijoni!

20. Si të përdorni mjetin e kurbave në GIMP

Fillimi i kësaj liste të udhëzimeve më të mira GIMP të vitit 2020 është ai që mbulon mjetin e zakonshëm por të rëndësishëm Curves. Ky mjet ju lejon të redaktoni vlerat e shkëlqimit të fotos tuaj duke përdorur një kurbë, si dhe ekuilibrin e ngjyrave të fotos tuaj duke përdorur kthesa për secilin kanal me ngjyra. Megjithëse ky mjet mund të duket frikësues në fillim, unë e përshkruaj atë në thellësi në këtë video për ta bërë më të lehtë për fillestarët për t'u ndjekur. Ky është një udhëzues i shkëlqyeshëm për redaktimin e fotove për të filluar listën e udhëzimeve më të mira GIMP të vitit 2020!

19. Si të Denoizoni me lehtësi Fotografitë në GIMP

Tjetra është mësimi im se si të de-zhurmoni me lehtësi fotot tuaja në GIMP. Kjo video mbulon dy llojet kryesore të zhurmës së imazhit - duke përfshirë zhurmën e kromës dhe shkëlqimit - dhe si ta minimizoni këtë zhurmë për të përmirësuar qartësinë e fotove tuaja.

18. Si të gjallëroni një foto aktive me GIMP

Dëshironi të sjellni në jetë fotot tuaja aktive? Në këtë video, unë ju tregoj një mënyrë vërtet të thjeshtë dhe efektive për të gjallëruar imazhet tuaja në mënyrë që ato të duken të gjalla! Në këtë shembull, unë gjallëroj ujin në një ujëvarë duke përdorur një tipar që gjendet në shtojcën e njohur G'MIC.

17. Si të Ngjyrosni Fotografi Bardh e Zi me GIMP

Në këtë manual GIMP 2.10 ju tregoj se si të ngjyrosni fotot tuaja bardh e zi. Kjo teknikë e thjeshtë ju lejon të ktheni realisht ngjyrën në fotot e ngopura pa pasur nevojë të kaloni orë në secilën foto.

16. Si të krijoni një efekt të shkëlqimit të neonit në GIMP (manipulimi me foto)

Në këtë manual të manipulimit me fotografi të GIMP unë kombinoj grafikë dhe efekte ndriçimi për të krijuar një efekt realist të shkëlqimit të neonit rreth një subjekti. Ju do të mësoni se si të krijoni ndriçim neoni, ndërsa keni gjithashtu objektin neoni që bashkëvepron me elementet në foton tuaj. Mësoni mjetet e dizajnit grafik dhe manipulimit të fotografisë të GIMP me këtë udhëzim miqësor për fillestarët!

15. Si të instaloni PhotoGIMP (Windows) | Mënyra më e lehtë për të kaluar nga Photoshop në GIMP

Dëshironi të bëni që ndërfaqja juaj e përdoruesit GIMP të duket dhe të veprojë më shumë si Photoshop? Miku im Dio në kanalin DioLinux ka bashkuar një shtesë shtesë të mahnitshme GIMP për t'ju ndihmuar të bëni pikërisht atë. Shtojca jo vetëm që stilon përsëri GIMP për t’u dukur më shumë si Photoshop, por gjithashtu shton furça dhe gërma shtesë ndërsa ndryshon tastet e paracaktuara të shkurtesave GIMP për t’u përputhur me Photoshop.

14. Shtresat GIMP dhe Maskat e Shtresave 2020 | Instruktor i Bazave të GIMP në thellësi

Shtresat janë në thelb shtylla kurrizore e GIMP. Ato luajnë një rol të madh në redaktimin jo-destruktiv të imazhit, grumbullimin e grafikëve, përzierjen e imazheve të shumta dhe pothuajse duke bërë ndonjë gjë përtej redaktimit të thjeshtë të fotografisë. Në këtë udhëzim, unë mbuloj shtresat e GIMP në detaje, ndërsa po futem gjithashtu në temën më të përparuar të Layer Masks.

13. Mësoni GIMP në 25 Minuta | 10 gjërat që fillestarët e GIMP duhet të dinë

Në këtë manual, unë mbuloj të gjitha pikat e rëndësishme që besoj se fillestarët duhet të dinë kur fillojnë fillimisht me GIMP. Ju do të jeni në gjendje të lundroni me besim në rrugën tuaj përmes GIMP në fund të këtij udhëzimi 25 minutësh, i cili vepron si një trampolinë për këdo që dëshiron të njohë më në fund këtë redaktues të mrekullueshëm të fotove.

12. Top 10 Filtrat GIMP

Filtrat e shumtë të GIMP ofrojnë një larmi mënyrash për të shtuar efekte në imazhe dhe grafikë në përbërjet tuaja. Në këtë manual, unë përshkruaj 10 filtrat e mi të preferuar GIMP që kam zbuluar dhe përdorur shpesh gjatë 10+ viteve të mia të dizajnimit dhe redaktimit të fotove në GIMP.

11. Çfarë ka të re në GIMP 2.10.20

GIMP 2.10.20 u lëshua në qershor 2020 dhe nuk zhgënjeu! Në këtë manual, i cili është pjesë e serisë time "Çfarë ka të re në GIMP" që mbulon secilin version të lëshimit të fundit të GIMP, unë diskutoj të gjitha tiparet e reja të gjetura në GIMP 2.10.20. Karakteristikat më të dukshme përfshijnë kontrollet e reja në ekran të filtrit Vignette, filtrat e rinj të turbullirave dhe mjetin e ri të prerjes jo-shkatërruese. Shikoni çdo veçori të re që gjendet në këtë version të fundit!

10. Tutorial në thellësi të maskave të shpejta GIMP

Maska e Shpejtë është një mënyrë e thjeshtë dhe e fuqishme për të krijuar zgjedhje dhe maska ​​shtrese në GIMP. Një element kryesor në botën e softuerit të redaktimit dhe manipulimit të fotografisë, ky mjet ju lejon të përdorni mjetet e ndryshme të bojës në GIMP për të krijuar zona transparence ose transparence të pjesshme, ndërsa ju lejon gjithashtu të transferoni zgjedhje ose maska ​​shtrese nga një imazh në tjetrën. Do ta pëlqeni këtë udhëzim të thelluar nga Davies Media Design në një nga mjetet më të dobishme në GIMP 2.10.

9. Kthejeni çdo foto në një karikaturë në GIMP

Mësoni si të shndërroni çdo foto në karikaturë duke përdorur disa filtra dhe efekte të mahnitshme në GIMP! Karakteristikat e përfshira në këtë manual janë të integruara dhe gjenden në shtojca falas dhe të besueshme të palëve të treta (unë përdor G'MIC për një pjesë të tutorialit). Efekti përfundimtar është shumë i lehtë për tu krijuar dhe duket i mrekullueshëm!

8. Çfarë ka të re në GIMP 2.10.18

GIMP 2.10.18 u lëshua gjithashtu në vitin 2020 (në shkurt) - dhe me lëshimin e tij erdhën disa ndryshime të mëdha. Me këtë version të ri, ekipi i GIMP prezantoi "Veglat e Grupuara" në kutinë e veglave si parazgjedhje. Kjo paraqitje është e ngjashme me mjetet e grupuara të Photoshop, dhe gjithashtu ndihmon në pastrimin e ndërfaqes së përdoruesit dhe lënien e më shumë hapësire për kanavacën. Hyrja më e madhe për këtë version, sidoqoftë, është mjeti i ri, mjet 3D Transform! Shikoni këtë dhe veçoritë e tjera në këtë manual të thelluar video.

7. 5 mënyra për të hequr çdo gjë nga një foto në GIMP

Ka shumë mënyra për të hequr objekte - të mëdha dhe të vogla - nga GIMP ndërsa merrni një rezultat tejet realist. Në këtë manual, unë ju tregoj 5 metoda të provuara dhe të vërteta për të hequr gjithçka nga një foto duke ruajtur ende integritetin e pjesës tjetër të figurës.

6. 5 Hapi i ardhshëm Retushimi i Lëkurës

Në këtë manual retushimi të GIMP, unë ju tregoj se si të përdorni një proces të lehtë me 5 hapa për të hequr qafe puçrrat, njollat ​​ose ndonjë papërsosmëri tjetër në fotot tuaja. Ky proces ruan ngjyrat e lëkurës së modelit tuaj dhe krijon një çehre të butë (pa u dukur artificial).

5. 5 efektet kryesore të tekstit në GIMP

Dëshironi të mësoni të gjitha mënyrat më të mira për të stiluar ose shtuar efekte në tekstin tuaj në GIMP? Në manualin tim "Top 5 Efektet e Tekstit në GIMP", unë paraqes të gjithë filtrat dhe efektet më të mira që mund të përdorni për të zbukuruar tekstin tuaj. Ju do të mësoni një larmi teknikash, duke përfshirë shtimin e hijeve, bërjen e tekstit tuaj 3D dhe ngjyrosjen e tekstit tuaj me gradiente. Ka një arsye që ky tutorial goditi 5 udhëzimet më të mira të vitit 2020!

4. 10 Arsyet për të përdorur GIMP në vitin 2020 mbi Photoshop

Numri 4 në këtë listë është tutoriali im i diskutueshëm "10 Arsyet për të përdorur GIMP në vitin 2020 mbi Photoshop" - i cili mori disa goditje në gjigantin Adobe dhe tregoi pse GIMP është një alternativë kaq e fuqishme falas në vitin 2020. Arsyeja # 10 i largoi disa njerëz - e vërteta dhemb!

3. Si të Shkarkoni dhe Instaloni Shkronjat në GIMP 2.10

Zhvendosja në vendin numër 3 është mësimi im se si të shkarkoni dhe instaloni shkronja falas në GIMP (më parë në numrin 5)! Shkronjat falas zgjerojnë aftësitë e GIMP dhe mund të rrisin vlerën dhe pamjen e dizenjove tuaja. Në këtë udhëzim të njohur, unë ju tregoj se si të instaloni gërma falas për GIMP, si dhe gërmat më të mira falas për t'u përdorur për projektet tuaja të dizajnit. Ky është një udhëzues i shkëlqyeshëm i GIMP Basics për përdoruesit fillestarë të GIMP.

2. Bëni GIMP 2.10 Dukeni si Photoshop CC 2020

Manuali numër 2 GIMP i vitit 2020 nga Davies Media Design ju tregon se si ta bëni ndërfaqen tuaj të përdoruesit GIMP të duket si e Adobe CC 2020. Unë ju tregoj se si të rirregulloni dialogët tuaj të besueshëm, si dhe kutinë tuaj të mjeteve për t'u përputhur ngushtë me Photoshop. Plus, unë ju tregoj se si të vendosni temën e errët të GIMP me ikona simbolike. Rezultati përfundimtar është një ndërfaqe ndërhyrjeje me të cilën ju që kaloni nga Photoshop do të ndiheni më të njohur.

1. Photoshop vs GIMP: Një krahasim i plotë

Ardhja në numrin 1 në këtë listë është mësimi im më gjithëpërfshirës GIMP vs Photoshop, pasi ky merr një zhytje të thellë në çdo program të redaktimit të fotografive. Në video, unë siguroj një listë të pro dhe kundërve për secilin softuer. Në fund, shikuesit do të zbulojnë që TTH DREJTAT programe janë jashtëzakonisht të fuqishme për një larmi arsyesh, por vetëm një program është plotësisht falas.

Regjistrohuni në Buletinin DMD

Regjistrohuni në Buletinin DMD

Regjistrohuni për të marrë udhëzime të reja, azhurnime të kursit dhe lajmet më të fundit mbi softuerin tuaj të preferuar me burim të hapur!

Ju keni regjistruar me sukses!

Pin atë në Pinterest

Share Kjo