GIMP është një program falas për manipulimin e fotografive më i ngjashëm me Photoshop që ju lejon lirinë për të krijuar cilëndo përbërje fotografike që dëshironi. Evshtë evoluar me kalimin e viteve (veçanërisht në vitin 2020) për t'u bërë një pjesë e fuqishme e softuerit për krijimin e artit dixhital ose për retushimin e fotove të vjetra dhe të reja. Në këtë listë, unë mbuloj 20 udhëzimet e mia të preferuara të manipulimit me foto GIMP nga kanali Davies Media Design në YouTube nga viti 2020.

1. Krijoni një Efekt Portret Drip në GIMP

Manuali i parë në këtë listë ju tregon se si të hiqni sfondin nga një foto portrete dhe të krijoni një efekt pikimi. Unë gjithashtu ju tregoj se si të krijoni një sfond tërheqës dhe të shtoni disa efekte shtesë në foton tuaj.

2. Krijoni një Efekt të Dyfishtë të Ekspozimit në GIMP 2020

Një përbërje popullore e manipulimit me foto është efekti i ekspozimit të dyfishtë. Ky efekt imiton teknikën tradicionale të fotografisë për të ekspozuar dy fotografi së bashku për të krijuar një rezultat të përzier. Unë ju tregoj se si të përmbushni këtë teknikë duke përdorur GIMP - përzierja e një fotoje malore me një foto portrete.

3. Kthejeni çdo foto në një karikaturë në GIMP

Udhëzuesi tjetër i manipulimit të fotografisë GIMP në këtë listë merr një foto portrete dhe e shndërron atë në një karikaturë. Unë ju tregoj se si të shtoni efekte vizatimore, të shtoni një skicë rreth temës tuaj dhe të shtoni një sfond të stilit të librit komik (duke përdorur një nga filtrat e mi të preferuar).

4. Teknika e përputhjes së shpejtë dhe të lehtë të ngjyrave në GIMP (Përbërja e fotografive)

Përbërja e fotografive është kur merrni një objekt ose person nga një foto dhe e përzieni atë në një tjetër për ta bërë të duket sikur ai objekt ose person i përket në foto. Unë ju tregoj një teknikë të thjeshtë të përputhjes së ngjyrave për të arritur përbërje realiste fotografike duke përdorur GIMP.

5. Gjurma dhe maskimi i fotove arti trendy

Në këtë mësim video, unë po shqyrtoj mënyrën e përdorimit të një fotoje dhe disa teknikave të manipulimit të fotografive për të prodhuar një efekt arti të modës. Unë përdor një tabletë Wacom për të gjurmuar imazhin origjinal, pastaj maskoj zonat e figurës për ta bërë atë të duket sikur një goditje furçe po zbulon një karakter të skicuar.

6. Ktheni Fotografitë e Ditës në Fotografi të Natës me GIMP

Ekziston një koncept i quajtur "ditë për natë" në krijimin e filmave që merr pamje të xhiruara gjatë ditës dhe i shndërron ato në diçka që duket sikur është xhiruar natën. Kjo teknikë është e dobishme sepse ju lejon të kapni të gjitha detajet e një subjekti të ndriçuar mirë, ndërsa përcjellë gjithashtu elementët tematikë të një sfondi të natës. Në këtë udhëzim, unë ju tregoj se si ta prodhoni atë efekt dita në natë duke përdorur mjetet e manipulimit me fotografi të GIMP.

7. Si të përshkruani lehtë një foto në GIMP

Po krijoni një miniaturë për kanalin tuaj YouTube ose një video tjetër? Ky udhëzues ju tregon se si të shtoni një skicë rreth subjekteve në fotot tuaja - një element i zakonshëm i dizajnit që përdoret në miniaturat e videove për të ndihmuar të tërheqë vëmendjen e shikuesit.

8. Ndryshoni ngjyrën e shtëpisë tuaj në GIMP

Para se të blini një tufë bojë nga dyqani juaj lokal i pajisjeve dhe të kuptoni se e urreni ngjyrën, mund të përdorni këtë teknikë të manipulimit të fotografive në GIMP 2.10 për të provuar ngjyra të ndryshme përreth pjesës së jashtme të shtëpisë tuaj. Ky udhëzues është kërkuar nga një pajtimtar në biznesin e pasurive të patundshme.

9. 5 mënyra për të hequr çdo gjë nga një foto në GIMP

Dëshironi të mësoni se si të hiqni subjektet ose objektet nga ndonjë foto? Ky udhëzues GIMP 2.10 tregon 5 mënyrat e mia të preferuara për të hequr ndonjë gjë nga një foto në GIMP.

10. 5 Retushimi i Lëkurës në Hapin Tjetër në GIMP

Nëse subjekti juaj ka puçrra ose ndonjë njollë tjetër, rrudha, papërsosmëri, etj. Ata do të donin që ju të hiqni (ose që dëshironi të hiqni për ndonjë arsye), këto udhëzime tregojnë një proces me 5 hapa për të arritur një lëkurë më të qartë që shkëlqen pa duken tepër të përpunuara.

11. Udhëzime për GIMP Quick Mask In Thellësia

Shtresat dhe maskat e shtresave hapin një botë krejt të re në GIMP kur bëhet fjalë për manipulimin e fotografive. Ekziston edhe një tipar në GIMP i quajtur Maska e Shpejtë, e cila e bën të shpejtë dhe të lehtë zgjedhjen e zonave të imazhit tuaj për maskim ose qëllime të tjera. Unë ofrova një vështrim të thelluar të mjetit Quick Mask në GIMP dhe ju tregova se si ta përdorni atë për të zgjedhur një subjekt në një foto.

12. Dizenjoni një Kolazh Monokrom që Hidhet në GIMP

Në këtë udhëzim GIMP, unë ju tregoj se si të krijoni një dizajn monokromatik të posterit duke përdorur një ngjyrë kryesore (vjollcë) dhe një ngjyrë të theksuar të theksuar (të verdhë). Ky udhëzues përfshin mënyrën e heqjes së një sfondi të imazhit, kombinimin e shumë fotografive së bashku, shtimin e elementeve grafikë dhe lidhjen e subjektit tuaj me ato elemente.

13. GIMP vs Photoshop: Sfida e Fundit e Shkarkimit të Dytë të Sfondit

Koha për t'u argëtuar pak me Photoshop dhe GIMP! Të dy programet kanë mjete inteligjente për heqjen e sfondit të lëndëve tuaja. Si bashkohen këto mjete me njëra-tjetrën? Epo, i vura në provë në këtë sfidë 90 sekondash për heqjen e sfondit që shfaq Photoshop CC 2020 dhe GIMP 2.10.

14. Si të krijoni një efekt të shkëlqimit të neonit në GIMP (manipulimi me foto)

Në këtë udhëzues tjetër ju tregoj se si të shtoni një objekt neoni me shkëlqim që mbështjell fytyrën e një subjekti. Unë ju tregoj se si ta bëni objektin të shkëlqejë dhe që ai shkëlqim të ndërveprojë me modelin tuaj.

15. Shtoni grafikë në perspektivat komplekse në GIMP

Ky udhëzues përfshin mënyrën e marrjes së një grafike (si një model kompleks) dhe e bën atë të duket sikur është pikturuar në një sipërfaqe, edhe nëse ajo sipërfaqe ka një perspektivë komplekse.

16. Manual për Shërimin e Mjetit GIMP

Mjeti shërues është një mjet popullor për manipulimin e fotove sepse ju lejon të dalloni zonat e shërimit të një imazhi duke hequr gjithashtu zona më të mëdha pa prodhuar një tegel. Kjo është arsyeja pse ky mjet është mbiquajtur "mjet i klonit pa ndërprerje". Unë jap një vështrim të thelluar të këtij mjeti dhe mënyrës së përdorimit të tij për kompozimet tuaja të manipulimit të fotografive.

17. Si ta fshini ish-in tuaj nga një foto duke përdorur GIMP

Ju megjithëse ai (ose ajo) ishte një. Dhe pastaj ju ndoqët rrugët tuaja të ndara. Tani dëshironi ta fshini atë person nga kujtesa juaj. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë? Fshini ato nga fotot tuaja! Ky manual i manipulimit të fotografisë GIMP ju tregon se si të hiqni një ish (ose vërtet çdo person) nga fotot tuaja dixhitale.

18. Si të gjallëroni një foto aktive me GIMP

Ky udhëzues ju tregon se si të gjallëroni ndonjë foto të palëvizshme duke përdorur një filtër nga shtojca falas G'MIC QT. Rezultatet janë të mahnitshme!

19. Si të krijoni një efekt Bokeh në GIMP | Manual për Efektet e Ndriçimit GIMP

E keni vërejtur ndonjëherë se si të gjithë yjet kryesorë të Instagram kanë ndriçim të mrekullueshëm në fotot e tyre? Kjo pjesërisht sepse ata përdorin atë që quhet efekt "Bokeh" për të shtuar ndriçimin e tyre në thellësi të fushës, ndërsa gjithashtu u japin fotografive të tyre më shumë karakter. Unë ju tregoj se si ta prodhoni këtë efekt bokeh duke përdorur filtra falas dhe të integruar në GIMP.

20. Si të Ngjyrosni Fotografi Bardh e Zi me GIMP

Keni një foto të vjetër bardh e zi që dëshironi të ngjyrosni? Ky udhëzues tregon një teknikë të shkëlqyeshme për shtimin e ngjyrave reale në fotot e ngopura.

Kjo është për këtë listë të udhëzimeve të mia të preferuara të manipulimit me foto të GIMP nga viti 2020! Nëse dëshironi të shihni ndonjë nga udhëzimet e mia, shikoni Faqja e udhëzimeve të GIMP në faqen time të internetit. Ju gjithashtu mund të mësoni gjithçka që duhet të dini në lidhje me GIMP përmes cilitdo nga imi Kurse ose klasa të GIMP, ose merrni akses në përmbajtjen ekskluzive premium duke u bërë a Anëtar Premium DMD.

Regjistrohuni në Buletinin DMD

Regjistrohuni në Buletinin DMD

Regjistrohuni për të marrë udhëzime të reja, azhurnime të kursit dhe lajmet më të fundit mbi softuerin tuaj të preferuar me burim të hapur!

Ju keni regjistruar me sukses!

Pin atë në Pinterest

Share Kjo