Vjeshta ka ardhur zyrtarisht, që do të thotë se tani është një kohë e shkëlqyeshme për t'i hedhur një sy mësimeve më të mira të GIMP nga viti i deritanishëm! Në këtë listë, unë do të shfaq mësimet GIMP që shikuesit nga Davies Media Design kanali YouTube më pëlqyer nga viti 2022.

Pavarësisht nëse jeni në redaktimin e fotografive ose dizajnin grafik, GIMP është një program i mrekullueshëm falas për t'ju ndihmuar të përfundoni punën tuaj ose të krijoni një art të mahnitshëm. Le të hyjmë në të!

22. Filtri Live Vignette i GIMP është i pabesueshëm | Vështrim i thellë

Tutoriali i parë në këtë listë hedh një vështrim të thellë në filtrin e ri dhe të përmirësuar të Vignette të GIMP! Përkthimi më i fundit i kësaj veçorie shumë të dobishme përfshin kontrolle në kanavacë që ju lejojnë të modifikoni drejtpërdrejt gradientin drejtpërdrejt në imazhin tuaj. Është shumë i personalizueshëm dhe mund të prodhojë disa rezultate të pabesueshme.

21. Si të krijoni një rreth në GIMP

Më tej në këtë listë është një tutorial i thjeshtë por efektiv që ju tregon se si të vizatoni rrathë në GIMP. Metoda e treguar në këtë tutorial është jashtëzakonisht e lehtë dhe miqësore për fillestarët, dhe prodhon rrathë të përsosur çdo herë!

20. Si të eksportoni një shtresë të vetme nga GIMP

Vetëm duke u futur në këtë listë në pikën numër 20 është ky tutorial që ju tregon se si të eksportoni një shtresë të vetme si imazhin e saj, nga një përbërje që ka shumë shtresa. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të izoluar shtresat individuale dhe për t'i eksportuar ato për t'i përdorur në imazhe ose kompozime të tjera.

19. Krijo tekst më të mirë neoni me GIMP

Tjetra në këtë listë të mësimeve më të mira të GIMP të vitit 2022 është tutoriali im i tipografisë dhe manipulimit të fotografive që ju tregon se si të krijoni tekst realist neoni duke përdorur GIMP. Unë ju tregoj se si ta bëni tekstin tuaj të shkëlqejë si një dritë neoni, dhe gjithashtu ju tregoj se si ta bëni tekstin tuaj të imitojë tubat neoni. Më në fund, unë ju tregoj se si të ndërveproni dritën nga teksti juaj me një mur me tulla pas tij.

18. Shpjegohen veçoritë e reja të CMYK në GIMP 2.99.12

Në këtë tutorial të botimit special, unë mbuloj veçoritë krejt të reja CMYK që u prezantuan në GIMP 2.99.12 - versioni i zhvillimit të GIMP. Mbështetja CMYK është një veçori shumë e kërkuar për GIMP pasi përdoret në printimin profesional mbi hapësirat me ngjyra RGB. Ju gjithashtu mund të shikoni tutorialin tim që mbulon TË GJITHA veçori të reja të lëshuara në GIMP 2.99.12 në DMD Premium.

17. Transformoni sfondet e fotografive në modele të përsëritura pa probleme me GIMP

Në këtë tutorial të manipulimit të fotografive GIMP, unë ju tregoj një truk të mrekullueshëm për të marrë sfondin e një fotoje dhe për ta kthyer atë në një sfond të përsëritur pa probleme. Kjo është një teknikë e shkëlqyer për të zgjeruar sfondet e fotografive për faqet e mediave sociale si Instagram, ose thjesht për të zëvendësuar sfondet tuaja me kompozime më interesante. Unë përdor shtojcë falas Resynthesizer për këtë tutorial.

16. Si të thjeshtohen shtigjet në GIMP

Më tej në këtë listë është tutoriali im që ju tregon se si të thjeshtoni shtigjet në GIMP duke përdorur një shtojcë falas të quajtur "Simplify". Kjo është e dobishme kur krijoni shtigje komplekse që kanë shumë nyje dhe duhet të zvogëlojnë nyjet. Duke zvogëluar numrin e nyjeve në rrugën tuaj, ju shpesh merrni një rrugë më të qetë!

15. Krijo tapered Strokes me një maus në GIMP

Numri 15 në këtë listë është një tutorial GIMP që ju tregon se si të krijoni goditje artistike, të ngushta duke përdorur një maus (nuk kërkohet Wacom ose tabletë tjetër vizatimi!). Unë ju tregoj një teknikë vërtet të thjeshtë duke përdorur mjetin Shtigjet dhe disa cilësime veglash për të arritur këtë rezultat të shkëlqyeshëm.

14. GIMP Unified Transform Tool vs Photoshop Free Transform Tool

Më pas në këtë listë është një video krahasimi midis Veglës së Unified Transform Tool të GIMP dhe Veglës Falas të Transformimit të Photoshop-it. Të dy mjetet realizojnë të njëjtën gjë – duke ju lejuar të transformoni imazhin ose shtresën tuaj aktive në mënyra të ndryshme. Sidoqoftë, një mjet është thjesht më i mirë se tjetri, për mendimin tim. Zbuloni se cili është në këtë video!

13. 10 gjërat që i bezdisin fillestarët e GIMP (dhe si t'i rregulloni ato)

Në këtë video, unë mbuloj 10 gjërat që absolutisht i çmendin fillestarët kur fillojnë me GIMP. Artikujt në këtë listë përfshijnë gjëra që njerëzit më pyesin gjatë gjithë kohës ose thjesht gjëra që kam përjetuar gjatë viteve duke përdorur programin që e di që fillestarët do të hutohen. Por mos u mërzit! Unë ju tregoj se si të zgjidhni secilën nga këto bezdi, në mënyrë që të mund të shijoni modifikimin e fotove ose krijimin e modeleve në GIMP!

12. Tekst 3D jashtëzakonisht i thjeshtë me një theks në GIMP

Një nga pikat e forta të GIMP është aftësia e tij për të krijuar lehtësisht tekst 3D duke përdorur hijet. Në këtë tutorial, unë ju tregoj se si të përdorni filtrin e gjatë të hijes, filtrin e hijes së lëshimit dhe disa teknika të theksuara për të krijuar lehtësisht tekst 3D.

11. Si të krijoni tekst me valë në GIMP | Efektet e tekstit fillestar

Tutoriali më i vrullshëm GIMP i vitit 2022 është padyshim ky tutorial tipografie që ju tregon se si të krijoni atë efekt teksti me onde në stilin e viteve '60 ose '70. Unë gjithashtu ju tregoj se si të krijoni tekst të përvijuar për të shtuar një stil dinamik në këtë përbërje. Ky është një efekt shumë i lehtë, miqësor për fillestarët që të gjithë do ta pëlqejnë!

10. Si të godasësh forma në GIMP

Tutoriali i parë që hyn në Top 10 për Tutorialet GIMP në 2022 është ky tutorial që ju tregon se si të shtoni goditje në forma në GIMP. Edhe pse vizatimi dhe lëkdhja e formave në GIMP mund të jetë paksa e çuditshme në krahasim me softuerët e tjerë, është vërtet e lehtë pasi të mësoni mënyrën e duhur për ta bërë atë dhe mund të krijoni disa rezultate të këndshme.

9. Këshillë e fuqishme për të ndriçuar VETËM subjektin në fotot tuaja me GIMP

Numri 9 në këtë listë është një tutorial popullor i bërë nga Davies Media Design që ju tregon se si të izoloni dhe ndriçoni subjektin në foton tuaj. Kjo teknikë e manipulimit të fotografive GIMP është e përsosur kur keni nevojë që subjekti juaj të dallohet nga pjesa tjetër e sfondit tuaj. Është gjithashtu i përsosur kur thjesht dëshironi të redaktoni VETËM subjektin e fotos suaj.

8. Si të shkarkoni dhe instaloni shtojca për GIMP (Windows)

Në këtë tutorial GIMP, unë ju tregoj se sa e thjeshtë është të shkarkoni dhe instaloni një shtojcë në një kompjuter Windows. Shtojcat ndihmojnë në zgjerimin e funksionalitetit të GIMP duke futur veçori të reja që nuk gjenden në shkarkimin e paracaktuar të programit. Ka shumë shtojca të shkëlqyera, falas atje – kështu që ky tutorial duhet të jetë i dobishëm për shumë përdorues të GIMP!

7. Krijoni Art mahnitës të Linjave Gjeometrike me këtë mjet të fuqishëm GIMP

Në këtë tutorial të dizajnit grafik GIMP, unë ju tregoj se si të vizatoni shumëkëndësha të ndryshëm në GIMP, më pas aplikoni një filtër që krijon disa iluzione dhe efekte mahnitëse! Ky video tutorial tregon Filtrin e Transformimit Rekursiv, i cili është një veçori e integruar që vjen standard me GIMP.

6. Shtojca GIMP Content Aware Scale Zgjat fotot pa probleme

A ju është dashur ndonjëherë të zgjeroni njërën anë të fotografisë suaj për të përshtatur më shumë përmbajtje në grafikën tuaj (si teksti)? Apo ndoshta thjesht mendoni se kompozimi do të dukej më mirë me më shumë hapësirë ​​në të dyja anët e imazhit tuaj? Në këtë tutorial, unë ju tregoj një veçori të dobishme që është e ngjashme me veçorinë "Shkalla e vetëdijes për përmbajtjen" e Photoshop. Ky është një qendër e vëmendjes në veçorinë Seamcarve brenda shtojcës falas G'MIC.

5. Sekreti për të vendosur çdo gjë në perspektivën 3D në GIMP

Hyrja në Top 5 Tutorialet GIMP të vitit 2022 është tutoriali im i manipulimit të fotografive që ju tregon një truk të gjithanshëm për të vendosur në mënyrë perfekte çdo gjë në perspektivë në fotot tuaja. Kjo është shumë më mirë sesa thjesht përdorimi i Veglës Perspektivë pasi ju merrni një rezultat shumë më të saktë me më pak punë. Mund të vendosni çdo gjë nga objektet tek teksti në perspektivë të përsosur çdo herë duke përdorur teknikat e diskutuara në këtë tutorial GIMP!

4. Si të shtoni dikë në një foto në GIMP

A keni humbur ndonjëherë një mik apo anëtar i familjes në një nga fotot tuaja të preferuara të grupit? Epo, tani mund t'i shtoni ato duke përdorur këtë tutorial GIMP nga Davies Media Design! Unë ju tregoj se si të kopjoni një person nga një foto dhe ta vendosni në një foto tjetër duke përdorur mjete të ndryshme dhe veçori të rregullimit të fotografisë.

3. Si të krijoni me lehtësi tekst të lakuar në GIMP | Udhëzues për bazat e GIMP

Krijimi i 3 Udhëzuesve më të mirë GIMP të 2022 është ky tutorial i Bazave të GIMP që ju tregon se si ta vendosni tekstin në një kurbë! Kjo është një teknikë e zakonshme që projektuesit përdorin për të bërë tekst dinamik që rrjedh përgjatë një shtegu ose kurbë. Krijimi i tekstit të lakuar në GIMP është i lehtë dhe duket i shkëlqyeshëm!

2. Shkarkoni dhe instaloni shtesën GIMP Resynthesizer për Windows 2022

Tutoriali numër 2 GIMP i 2022 është kjo video që ju tregon se si të instaloni shtojcën shumë të njohur Resynthesizer për GIMP! Kjo shtojcë ju lejon të hiqni në mënyrë inteligjente objekte nga fotot, njëlloj si veçoria e Plotësimit të Përmbajtjes në Photoshop. Ajo vjen gjithashtu me disa veçori të tjera, si plotësimi inteligjent i përzgjedhjeve ose transparenca në imazhin tuaj, ose krijimi i modeleve pa probleme. Shihni pse të gjithëve u pëlqen kjo shtojcë falas GIMP!

1. 9 Pluginat dhe Shtesat më të mira GIMP për 2022

Mësimi kryesor i vitit 2022 është videoja ime që shfaq 9 shtojcat dhe shtesat më të mira për GIMP në 2022! Shikoni të gjitha shtojcat që mendoj se janë më të mirat për t'u shtuar në GIMP për të ndihmuar që këtë aplikacion falas të redaktuesit të fotografive dhe dizajnit grafik ta bëjnë më të fuqishëm dhe më miqësor për përdoruesit. Ka një arsye pse kjo video është kaq e njohur – nuk mund të jetoni pa këto shtojca nëse jeni duke përdorur GIMP!

Pin atë në Pinterest